Jak prawidłowo dobierać żarówki?

Posted by      12/22/2020 09:15:14    0 Comments
Jak prawidłowo dobierać żarówki?

Aranżacja oświetlenia w Twoim domu nie będzie kompletna bez żarówek, które umieścisz w poszczególnych lampach. Wybór odpowiedniego modelu to wbrew pozorom ważne wyzwanie, dlatego musisz zwrócić uwagę na funkcje dekoracyjne i moc produktu, ale też inne parametry. Niestety nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, w końcu każde pomieszczenie ma inne wymagania dotyczące natężenia światła. Ale ma to swoje plusy! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy i sprawdź, jak prawidłowo dobierać żarówki! 

Co dokładnie sprawdzić przed zakupem żarówek?

Obecnie masz do dyspozycji inteligentne żarówki LED smart, dzięki którym możesz oszczędzić sporo pieniędzy na kosztach energii elektrycznej. Poszczególne modele bardzo różnią się od siebie ceną, ale też innymi parametrami, takimi jak:

  • moc,
  • barwa światła,
  • kształt gniazda. 

Dwie pierwsze właściwości odnoszą się do intensywności i tonacji światła, które generuje konkretny model, więc decyzja powinna być oparta na Twoich indywidualnych preferencjach. Z kolei kształt gniazda należy dobierać zgodnie z rodzajem lampy, jaką dysponujesz.

Barwa światła – gra kolorów do różnych pokojów

Odpowiednio dobrane oświetlenie ma ogromny wpływ zarówno na wystrój pomieszczenia, jak i nastrój osób, które spędzają w nim czas. Dlatego kluczowym aspektem przy wyborze inteligentnej żarówki LED jest barwa światła generowanego przez nią. Inna opcja sprawdzi się do pracy czy przygotowywania posiłków, natomiast inna do wypoczynku przed telewizorem. Masz do dyspozycji modele smart o następujących barwach, wyrażanych w Kelwinach:

  • ciepłej 2700-3600 K,
  • neutralnej 3700-4700 K,
  • zimnej 4800-6500 K.

Do wnętrz wymagających przytulnej wręcz intymnej atmosfery, takich jak sypialnia czy salon, wybierz żarówkę ciepłą. Do biura czy domowego gabinetu zalecane są modele o chłodnej barwie światła, która działa stymulująco i stworzy klimat idealny do pracy. Możesz zdecydować się też na wariant mieszany. Przykładowo w kuchni światło centralne może być ciepłe, z kolei oświetlenie nad blatem zimne lub neutralne. 

Wybór żarówki do domu

Czy moc żarówki jest ważna?

Starsze modele żarowe, które powoli znikają z rynku, wybierało się głównie pod kątem mocy – im więcej watów tym jaśniejsze światło. Jednak w przypadku inteligentnej żarówki LED ten parametr traci na znaczeniu. Modele smart mają znacznie większą efektywność energetyczną niż żarowe, dlatego przeważnie ich współczynnik W jest niski. Z tego powodu ważniejszym parametrem jest omawiana wcześniej barwa, a także lumeny oznaczające strumień świetlny. 

Na każdej żarówce smart znajdziesz skrót lm, który wskazuje na ilość światła emitowanego przez dany model. Im wyższy wskaźnik strumienia światła (lumenów), tym wyższa „moc”. Przykładowo produkt LED mający ponad 800 lumenów odpowiada 60-watowej wersji żarowej. 

Kształt ma znaczenie

Poszczególne modele żarówek LED różnią się między sobą także ze względu na kształt gniazda. Najpopularniejszym rozwiązaniem w lampach są nadal wersje śrubowe z gwintem, np. E27 (duża) oraz E14 (mała). W przypadku oświetlenia sufitowego coraz częściej stosuje się produkty o gładkich bańkach z dwoma przeciwległymi wypustkami. W technologii LED masz do dyspozycji np. modele GU10, w których znajdziesz dwa symetryczne występy. 

Wybierając dekoracyjne żarówki, które będą bardziej widoczne w lampie, zwróć też uwagę na kształt bańki. Na szczególną uwagę zasługują modele stylizowane z charakterystycznym, miedzianym drutem w środku. Masz do dyspozycji wersję kulistą typu bulb, którą polecamy do lamp sufitowych. Z kolei do oświetlenia składającego się z kilku żarówek najlepiej sprawdzi się model świecowy lub cylindryczny. Pamiętaj też, że kształt oraz wielkość banki muszą być dostosowane do rozmiaru Twojej lampy, aby całość dobrze się prezentowała. 

Inspirujemy w Insperio!

Stwórz magiczny klimat w swoim domu i dobierz odpowiednie żarówki do każdego pomieszczenia. W naszym sklepie internetowym Insperio.pl znajdziesz inteligentne modele LED smart, które dostępne są w wersjach o zróżnicowanej barwie, strumieniu świetlnym i kształcie. W katalogu mamy także designerskie produkty z serii Edison, które cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Skontaktuj się z nami  w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat żarówek.

Share This Post :

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Komentarz:
Type Code